Kuo skiriasi psichologas, psichiatras ir psichoterapeutas?

Kuo skiriasi psichologas, psichiatras ir psichoterapeutas?

Kas yra psichiatras?

Psichiatras – medicinos studijas ir psichiatrijos rezidentūrą baigęs gydytojas. Jis turi LR Sveikatos apsaugos ministerijos išduotą licenciją ir gali diagnozuoti visus psichikos sutrikimus, sudaryti gydymo planą, paskirti vaistus, taip pat nukreipti pacientą pas kitus reikiamus specialistus. Psichiatras padeda ir asmenims, kurie serga sunkiomis psichikos ligomis.

Atsižvelgdamas į konkrečią problemą, psichiatras gali skirti gydymą. Jis gali paskirti antidepresantus, antipsichozinius vaistus, nuotaikos stabilizatorius, stimuliatorius, raminamuosius vaistus. Pradėjus vartoti medikamentus, gydytojas stebi paciento simptomus, kad įvertintų pagerėjimo požymius ir bet kokį patiriamą šalutinį poveikį. Remdamasis šia informacija, jis gali pakeisti dozę arba paskirti kitokius vaistus. Taip pat šie specialistai gali paskirti kitus gydymo būdus, tokius kaip elektros impulsų terapija, kiti smegenų stimuliavimo būdai ar šviesos terapija.

 

Kas yra psichoterapeutas?

Psichoterapeutas – psichologas, gydytojas (dažniausiai psichiatras) ar kitas specialistas, kuris po aukštojo mokslo studijų papildomai pabaigė kurios nors psichoterapijos krypties mokymo kursą, trunkantį ne mažiau kaip 3 metus. Psichoterapeutas turi jo kompetenciją patvirtinantį kursų baigimo pažymėjimą. Populiariausios psichoterapijos kryptys yra psichoanalitinė psichoterapija, kognityvinė elgesio terapija, geštalto terapija, egzistencinė terapija ir kt.

Kuo skiriasi psichologas, psichiatras ir psichoterapeutas?

Psichologas – ne medicininį išsilavinimą įgijęs asmuo, tiriantis paciento psichikos procesus (mąstymą, atmintį, dėmesį, valią, kt.) ir elgesio motyvus. Jis turi teisę nustatyti psichikos funkcijų pokyčių laipsnį, esant vienokiai ar kitokiai psichopatologijai. Psichologas nėra gydytojas, todėl negali diagnozuoti psichikos sutrikimų ir skirti vaistų. Jis gali padėti pacientui išmokti rasti išeitis iš krizinių situacijų, rasti vidinių resursų, patikėti savo jėgomis, įveikti depresiją.

Palyginti su psichiatrais, psichologai linkę daugiau dėmesio skirti socialiniams, kultūriniams ir aplinkos veiksniams, o ne biologiniams. Jie padeda nustatyti neigiamus mąstymo modelius ir kitas smegenų funkcijos sritis, kurios gali turėti įtakos žmogaus elgesiui ir emocinei sveikatai, taip pat pagrindinius gyvenimo stresorius.

Psichoterapeutas skiriasi nuo psichiatro tuo, kad yra įvaldęs psichoterapinės sąveikos su pacientu metodus.

Kokius psichikos sutrikimus gydo psichiatrai-psichoterapeutai?

Gydytojai psichiatrai-psichoterapeutai teikia įvairiapusę psichinę ir psichologinę pagalbą. Jie gali diagnozuoti ir gydyti tokias psichikos ligas kaip depresija, valgymo sutrikimai (anoreksija, bulimija), bipolinis afektinis sutrikimas, šizofrenija, priklausomybė nuo alkoholio ar narkotikų. Šie specialistai taip pat gali padėti esant kitų ligų (galvos smegenų traumos, kraujagyslių aterosklerozės, epilepsijos, meningito, Alzheimerio ligos, kt.) sukeltiems sutrikimams.

Psichoterapija

Viena iš pagrindinių psichiatro-psichoterapeuto teikiamų paslaugų yra psichoterapija. Tai psichologinės pagalbos, gydymo būdas, taikomas reguliarių pokalbių su pacientu metu. Paprastai susitikimai vyksta kartą per savaitę, o jų skaičius priklauso nuo individualios situacijos.

Psichoterapija gali būti taikoma tiek kaip psichikos sutrikimo gydymo metodas, tiek kaip galimybė sveikam žmogui geriau pažinti savo vidinį pasaulį, įsisąmoninti iki tol nežinotus dalykus apie save. Ji remiasi psichologinio žmogaus pasaulio tyrinėjimu, pažinimu, priėmimu ir keitimu. Psichoterapija gali padėti pacientui pamatyti tam tikrus pasikartojančius elgesio būdus ar situacijas, vedančias link prastos emocinės būklės, suprasti to priežastis ir imtis reikšmingų pokyčių.

Tai tęstinis procesas, galintis trukti ir keletą metų, kurio metu nagrinėjamos gilesnės psichologinės sutrikimų priežastys. Tuo psichoterapija skiriasi nuo psichologinio konsultavimo.

Psichiatro – psichoterapeuto konsultacija

Psichiatro-psichoterapeuto konsultacija vyksta gydytojo kabinete, kur užtikrinama saugi ir konfidenciali aplinka. Todėl pacientas gali atvirai kalbėti apie savo problemas, sunkumus.

Kada būtina kreiptis pagalbos į psichiatrą – psichoterapeutą?

Gydytojas psichiatras-psichoterapeutas gali padėti įveikti tokias problemas kaip:

  • nerimas ir baimė;
  • stiprus liūdesys ir depresija;
  • užsitęsusios stresinės būklės;
  • santykių sunkumai;
  • trauminės patirtys.

Psichiatro-psichoterapeuto pagalba taip pat gali būti reikalinga patiriant psichosomatinius skausmus, skyrybas, netektis ir didelius gyvenimo pokyčius, susiduriant su gyvenimo tikslo bei prasmės klausimais.

Gydytojo psichiatro pagalba būtina ir esant sudėtingoms sveikatos problemoms, tokioms kaip:

  • sunki depresija;
  • bipolinis sutrikimas;
  • šizofrenija;
  • kitų ligų sukelti psichikos sutrikimai;
  • psichoaktyvių medžiagų sukelti psichikos sutrikimai.

Psichikos sveikatos problemos jokiu būdu neturėtų būti ignoruojamos.